Plitvická jezera se nacházejí ve vnitrozemí v oblasti zvané Lika asi v polovině cesty mezi Zagrebem a pobřežím. Z nynější nové dálnice Zagreb-Zadar jsou dva výjezdy vedoucí k Plitvickým jezerům.

Plitvická jezera jsou chráněná oblast a vyhlášeny národním parkem. Je to nejznámější a nejnavštěvovanější národní park v celém Chorvatsku. Jako jediný přírodní fenomén v Chorvatsku je zahrnut organizací UNESCO mezi nejcennější přírodní hodnoty ve světovém měřítku. Škody, které utrpěl při srbské agresi začátkem 90. let minulého století, nebyly naštěstí příliš značné a park byl v roce 1995 opět zpřístupněn. Několikaletá pauza mu dokonce z ekologického hlediska prospěla.

Plitvická jezera jsou soustavou 16 kaskádovitých jezer vzájemně propojených vodopády, celé území je krasového původu. Chrání se bohatství krasových jevů, ojedinělá vegetace s řadou endemitů i bohatá fauna (medvědi, vlci a další). Rozloha asi 295 km2.

Vstupenka je celodenní, návštěvník parku si může zvolit pěší okruh vyznačenými stezkami nebo úseky projet turistickým elektrickým vláčkem, přes Prokljansko jezero je převoz lodí na elektrický pohon (Loďka i vláček jsou v ceně vstupenky). Pěší chodníčky jsou z kulatiny, místy tvoří můstky a je potřeba myslet na dobré obutí.

Koupání v jezerech není povoleno a vzhledem k nadmořské výšce 800 m teplota vody ani není příliš atraktivní. Jezera jsou výjimečně krásná, obklopena hlubokými lesy. Celá oblast se během jednoho dne ani nedá projít, při zkrácené variantě počítejte s 2-3 hodinovou prohlídkou.
Plitvická jezera u nás nejvíce zpopularizovaly filmy o Vinnetouovi, části filmu byly natáčeny právě zde. Cena vstupenky v červenci a srpnu je kolem 250-150 KN, ZTP a děti do 7 let jsou zdarma, děti 7-18 let platí cca 50-70 KN. V ostatních měsících je vstup asi levnější. Tyto ceny jsou orientační, ceník na https://np-plitvicka-jezera.hr/planirajte-posjet/istrazite-jezera/cjenik/ . Skupinové ceny (nad 10 osob) jsou nižší. 

Kdo spěchá a jenom projíždí, může si dopřát skvělé občerstvení v mnoha hospůdkách kolem cesty. Již z auta se dají zahlédnou selátka a jehňátka na otáčejících se rožních, ta jsou právě vynikající místní specialitou. Na příjezdových cestách spatříte na odpočívadlech domácí nabízející bochánky domácího sýra, rakiji a různé rukodělné výrobky.

Jezero hotel

Od 1 430 Kč za osobu a noc

Vlastní
polopenze
od 01.06.2024 (min. 1 noc)

Přihlaste se k odběru novinek
Na těchto webových stránkách jsou k vylepšování služeb využívány soubory cookies.